Największe problemy praktyczne wyceny nieruchomości
Jednym podstawowych problemów związanych z szacowaniem wartości nieruchomości jest brak przejrzystości zasad szacowania wartości nieruchomości.
Brak przejrzystości zasad szacowania wartości nieruchomości wiąże się w praktyce z wadliwościami doboru nieruchomości do porównywania. Wybór tłumaczony jest ograniczonym zasobem transakcyjnym, wadliwym wyborem metody szacowania itp. Poza tym problemem jest wykazanie granic rynku lokalnego objętego operatem, bowiem rzeczoznawcy sami decydują o jego zasięgu. Zdarza się, że porównane są nieruchomości znajdujące się na przeciwległych krańcach aglomeracji. Powoduje to zwiększenie rozbieżności w operatach, biorąc pod uwagę przyjęcie różnego zakresu granic rynku lokalnego, z którego porównuje się wartości transakcji nieruchomości.
Do wadliwości operatów i ich nieprecyzyjności przyczynia się sam ustawodawca, który w ustawie o gospodarce nieruchomościami, ustanawia nieprecyzyjną definicje ,,nieruchomości podobnej’’. Jest to nieruchomość porównywalna z nieruchomością stanowiącą przedmiot wyceny ze względu na cechy takie jak: położenie, stan prawny, przeznaczenie, sposób korzystania oraz inne cechy wpływające na jej wartość. Biegły ma kompetencje do tego, aby samodzielnie dobierać inne cechy wpływające na wartość nieruchomości.
Częstym problemem operatów szacunkowych jest także brak pogłębionego uzasadnienia wybranej metody. Już wytłumaczenie sposobu szacowania mogłoby zredukować część wątpliwości i przekonać strony postępowań do trafności opinii. Pogłębione uzasadnienie, a zarazem przekonywanie, może sprawić, że operaty będą rzadziej zaskarżalne.
Dlaczego poruszyliśmy ten temat ?
Otóż operaty szacunkowe podające wartość nieruchomości podają określoną wartość – czyli podstawę pewnych przepływów pieniężnych pomiędzy stronami- przez co często wykorzystywane są w różnych postepowaniach i powództwach również Sądowych. A wszędzie tam gdzie powstają zobowiązania pieniężne takie jak odszkodowania, zwroty kosztów, naliczenie opłat, podział majątku itp. rodzą się konflikty, które mogą wpłynąć na osoby postronne np. Rzeczoznawców Majątkowych. Takim przykładem mogą okazać się konflikty wynikające z faktu, iż dla jednej ze stron konfliktu wycena może okazać się nierzetelna lub nieprzekonywująca. Dla rzeczoznawcy oznacza to wiele wyjaśnień, zmaganie się ze stronami konfliktu a w skrajnych przypadkach może nawet skutkować zawieszeniem uprawnień i uszczerbkiem na reputacji.
Świadomość praktycznych problemów z wyceną, pozwala w w lepszy sposób dobierać metody i ich uzasadnienie oraz odpowiednie transakcje do porównań, dzięki czemu pozwoli przekonać stron do trafności wyceny i redukować ryzyko powstania konfliktu, w którym Operat szacunkowy trafi do oceny przez Biegłych Sądowych lub Komisję Zawodową. Dbałość o dobry dobór uzasadnień i próbki danych pozwoli na też na budowanie dobrego wizerunku Rzeczoznawców majątkowych.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://www.filipiakbabicz.com/proces-inwestycyjny/2020/01/13/wycena-nieruchomosci-problemy-praktyczne/
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi