Prawa i obowiązki Rzeczoznawcy Majątkowego
Regulacje dotyczące wykonywanego zawodu mogą się zmieniać. Dlatego warto w tej kwestii odświeżać swoją wiedzę by przez małe niedopatrzenie nie narazić się na niepotrzebne kłopoty.
Zawód rzeczoznawcy majątkowego, z uwagi na przyznany mu zakres uprawnień i kompetencji, to zawód obdarzony szczególnym zaufaniem publicznym i podlega odpowiedzialności zawodowej. Na co więc warto zwracać uwagę podczas wykonywania zawodu, aby nie narazić sie na niepotrzebne kłopoty?
Obowiązki rzeczoznawcy majątkowego
Przyglądnijmy sie najpierw obowiązkom nakładanym na rzeczoznawcę majątkowego, bo tutaj jest kilka kwestii, o których warto pamiętać.
1. Stałe doskonalenie i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych oraz obowiązkowe dokumentowanie działań w tym zakresie.
Kwestia ciagłego podnoszenia kwalifikacji i zbierania punktów za szkolenia zawodowe, chyba jest każdemu dobrze znana. Tutaj warto jednak zaznaczyć fakt obowiązkowego dokumnentowania działałań w tym zakresie. O ile dokumntowanie odbytych szkoleń w danym roku jest oczywiste, to tutaj chcemy przypomnieć iz Rzeczozwawca zgodnie z przepisem w zakresie wypełniania obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych z dniem 1 stycznia 2018 r.- ma obowiązek przechowywać, co najmniej przez okres 5 lat! Czy na pewno posiadasz wszsytkie dokumenty z tego okresu? Jeśli nie to warto sprawdzić, czy jesteś w stanie je teraz jeszcze zdobyć, a napewno zacząć bardziej dbać o ta kwestię w przyszłości.
2. Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Napewno posiadasz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Czy jednak pamiętasz o tym by dołączyć do operatu szacunkowego lub umowy o dokonanie wyceny nieruchomości kopii dokumentu potwierdzającego że je posiadasz? Co więcej dokument ten jest również niezbędny przy wykonywaniu potwierdzenia aktualności operatu szacunkowego. Jest to mały szczegół, o którym łatwo zapomnieć! Obowiązek ten nakłada na rzeczoznawców Majątkowych Znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami. Niedołączenie polisy OC jest istotnym brakiem formalnym, który może zaważyć o nieprzyznaniu opinii wartości dowodowej przez właściwy organ administracji. Nie zapomni zatem dołączyć jej do swojego kolejnego operatu!
3. Wymogi Formalne dotyczące sporządzenia Operatu Szacunkowego
Sporządzanie operatu szacunkowego w zakresie określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością powinno być przeprowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi. Te zmiany nie następują często, dlatego może się zdarzyć ze przeoczymy jakaś zmiane, która wpływa na formalne wymogii dotyczace sporzadzenia operatu. Czasem ta zmiana może dotyczyć tak naprawdę, zmiany w szablonie operatu, zaledwie jednego zdania. Jednak jest istotna. Dlatego warto przynajmniej raz na kwartał zapoznać się ze zmianami, które wprowadzono w standardy zawodowe i adekwatnie dokonanie zmian poszczegolnych sekcji operatów szacunkowych. Warto tutaj przypomnieć że dnia 26 marca 2021 r. został opublikowany tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Czy już się z nim zapoznałeś?
4. Zachowanie zasady poufności i zasady bezstronności.
Głównymi zasadami, jakimi powinien kierować się Rzeczoznawca Majątkowy w trakcie szacowania wartości nieruchomości powinny być:
- zasada poufności charakteryzująca się zachowaniem tajemnicy służbowej,
- zasada bezstronności charakteryzująca się obiektywizmem w działaniu, nie uleganiu naciskom zewnętrznym.
Dochowanie tajemnicy służbowej to zasada o szczególnym znaczeniu, szczególnie, jeżeli chodzi o informacje uzyskane w trakcie czynności zawodowych. Informacje pozyskane przez rzeczoznawcę majątkowego w trakcie szacowania nieruchomości, nie mogą być przekazywane osobom trzecim, chyba, że odrębne przepisy stanowią inaczej.
Tutaj zachęcamy do przeczytania innych naszych wpisów w tym temacie. CZYTAJ
Kary dyscyplinarne
Rozwarzając kwestie praw i obowiązków wynikajacych z odpowiednich ustaw nie sposób wspomnieć o karach, które grożą za nie wypełnianie obowiązków. Pokrótce postarmy się przypomnieć zapisy wynikajace z art. 178 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
Wobec Rzeczoznawcy Majątkowego mogą być orzeczone, z tytułu odpowiedzialności zawodowej, następujące kary dyscyplinarne:
- kara upomnienia,
- kara nagany,
- zawieszenie uprawnień zawodowych na okres od 3 miesięcy do 1 roku,
- zawieszenie uprawnień zawodowych do czasu ponownego złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym,
- pozbawienie uprawnień zawodowych z możliwością ponownego ubiegania się o ich nadanie,
- pozbawienie uprawnień zawodowych z możliwością ubiegania się o ponowne ich nadanie po upływie 3 lat od dnia ich pozbawienia.
Pozbawienie uprawnień zawodowych następuje również w przypadku:
- utraty zdolności do czynności prawnych,
- skazania za przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, za przestępstwo przeciwko mieniu, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, za przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe (art. 177 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami),
- sądowego zakazu wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego,
- sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie szacowania nieruchomości.
Osoba pozbawiona uprawnień zawodowych jest zobowiązana niezwłocznie poinformować o tym zdarzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Prawa rzeczoznawcy majątkowego
Wspomnieliśmy o obowiazkach i karach, które mogą spotkać za niedopełnianie obowiązków. Warto też przypomnieć po krótce Twoje prawa.
1. Niekwestionowanym prawem osoby, która nabyła prawo wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego, jest prawo do używania tytułu zawodowego „rzeczoznawca majątkowy”. Tutaj przypomnimy, że tytuł „Rzeczoznawca Majątkowy” podlega ochronie prawnej.
2. Rzeczoznawca majątkowy, oprócz dokumentu zwanego operatem szacunkowym może (ma prawo) sporządzać opracowania i ekspertyzy, niestanowiące operatu szacunkowego, dotyczące:
- rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku,
- efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju,
- skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych,
- oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali,
- bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości,
- określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora,
- wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
- wyceny nieruchomości, jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości,
3. Rzeczoznawca majątkowy posiada prawo do prowadzenia działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski pod warunkiem, że czynności z zakresu wykonywania szacowania nieruchomości będą wykonywane przez rzeczoznawców majątkowych.
4. Rzeczoznawca majątkowy ma prawo uzyskać, a dany podmiot ma obowiązek udostępnić dokumenty i rejestry, do których dostęp rzeczoznawcy majątkowemu jest niezbędny w związku z dokonywanym określeniem wartości nieruchomości.
5. Przy wycenie nieruchomości na potrzeby związane w szczególności z pozbawieniem lub ograniczeniem praw do nieruchomości, a także z ponoszeniem ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, rzeczoznawca majątkowy działający na zlecenie organów administracji publicznej lub sądów ma prawo wstępu na nieruchomość będącą przedmiotem wyceny oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z szacowaniem nieruchomości (art. 155 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).
Doskonale wiemy, że czytając ten artykuł zapewne wiesz o wszystkich prawach i obowiązkach jako rzeczoznawca majątkowy. Jednak mamy świadomość że w gąszczu pracy może zdarzyć się że pewne rzeczy umykają nam. Dlatego uznaliśmy, że taki artykuł będzie świetnym odświeżeniem posiadanej wiedzy.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://listaprzetargow.pl/blog/prawa-i-obowiazki-rzeczoznawcy-majatkowego/
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi