Rosnące ceny materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych stale rosną co jest skutkiem podwyżek cen paliw, energii jak i samych surowców do ich wykonania. Warto pamiętać że w roku ubiegłym kwota jaką musieliśmy zapłacić za pewne materiały też pięła się w górę ale z dynamiką dwukrotnie niższa od inflacji. W tym roku jest zupełnie inaczej.
W nowym roku pojawiło się kilka nowych pozycji podatkowych, wzrosła płaca minimalna, rosną ceny paliw i energii, co ma wpływ na finalne ceny materiałów budowlanych. Ceny materiałów w lipcu 2021 r. w stosunku do lipca 2020 r. średnio wzrosły o 8,3%. Przypomnijmy, że średnie podwyżki cen materiałów budowlanych w 2020 były o połowę niższe niż inflacja, która w grudniu wyniosła 2,4%. Warto przyglądać się cenom materiałów budowlanych w roku 2021, bo ich wzrost jest już wskazywany jako jedna z głównych barier w działalności firm budowlanych.
Badając koniunkturę w budownictwie GUS zapytał firmy budowlane o znaczenie różnych barier w prowadzeniu działalności. Od kwietnia za najbardziej dokuczliwy w budownictwie wymieniany jest koszt materiałów budowlanych. Polskie Składy Budowlane prowadzą swoje analizy cenowe, ale to samo robią poszczególne branże produkujące materiały dla budownictwa. Niektóre z tych analiz cenowych są bardzo niepokojące.
I tak np. od początku roku 2021, ceny drewna wzrosły o ponad 80%, a miedzi i stali nawet o 100%. Koszty farb i lakierów wzrosły o ponad 30%, polimerów o 60%. Płyną też sygnały z rynku budowlanego, że jest mała podaż niektórych materiałów, trzeba na nie czekać już niemal 3-krotnie dłużej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Natychmiast znikają materiały drożejące najbardziej, bo firmy robią zapasy, a to jeszcze bardziej obniża podaż dla potrzebujących ich okazjonalnie. No i rosnące ceny paliw, które wpływają na koszty produkcji (transport surowców) i transportu gotowych produktów.
Z lawinowo rosnącymi cenami materiałów budowlanych mieliśmy już do czynienia i był to jeden ze znaczących czynników kryzysu w budownictwie. Cierpią na tym firmy budowlane (szczególnie te realizujące kontrakty w dłuższym terminie, bo muszą marżą pokrywać różnice bieżących cen materiałów budowlanych do tych deklarowanych w ofercie), cierpią inwestorzy, bo drożeją ich przedsięwzięcia. Karuzela wzrostu cen materiałów rozpędza się i wielu ekspertów prognozuje to zjawisko jeszcze na rok 2022.
Ale co to wszystko ma się do zawodu jaki wykonujesz czyli rzeczoznawcy majątkowego? Niejednokrotnie dokonujesz wycen pod inwestycję lub do celów kredytowych, gdzie finansowane będzie również odpowiednie wykończenie nieruchomości, aby spełniała swoją funkcję. Wzrost cen wpływa więc na koszty inwestycji czy też koszty przystosowania nieruchomości do celów użytkowych. Dlatego istotne jest aby na bieżąco śledzić zmiany w temacie kosztów wykonawstwa i cen materiałów. Jako rzeczoznawca na pewno korzystasz ze specjalistycznych cenników materiałów budowlanych. Ze względu na taka dynamikę zmian, którą widzimy obecnie na rynku należy korzystać z najnowszych wersji cenników, choć i te mogą nie nadążać za zmianami. Aby nie doszło do podważenia Twojego operatu szacunkowego przez właściciela nieruchomości, gdy ten uzna że kwota wydaje się być zaniżona, powołuj się w operacie na dokładny cennik i datę jego wydania. Najważniejsze aby do każdej wyceny podejść z pełnym profesjonalizmem i według obowiązujących przepisów i zasad.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł oparty na podstawie: https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/rosna-ceny-materialow-budowlanych-lipiec-2021-aa-BpMb-Zs56-X6ie.html
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi