Czas ważności operatu szacunkowego
Każdego dnia rzeczoznawcy majątkowi tworzą w pocie czoła i z największym profesjonalizmem operaty szacunkowe. Ale czy ktokolwiek się zastanawiał jak długo owoc jego pracy jest ważny i dlaczego?
Czas ważności
Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez 12 miesięcy od daty jego sporządzenia. Warunkami wpływającymi na taki okres są między innymi: możliwość zmiany samej wycenianej nieruchomości( przebudowa, remont czy sytuacja losowa jak pożar), zmiana przeznaczenie w planie miejscowym jak i również dostęp do danych transakcyjnych itp. Mowa o czasie ważności operatu znajduje się w Art. 156 ust. 3 UoGN.
Wyjątek od reguły
Jak dobrze wiemy od wielu reguł występuję wyjątek. Tak jest i w tym przypadku. Istnieje możliwość wydłużenia ważności sporządzonego wcześniej operatu o kolejne 12 miesięcy. Zleceniodawca może poprosić tego samego rzeczoznawcę majątkowego by dokonał potwierdzenia aktualności wykonanego wcześniej operatu. W takiej sytuacji do dokumentu należy dołączyć stosowną klauzule oraz analizę potwierdzającą że po upływie 12 miesięcy nie nastąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub zmiany opisane w akapicie wyżej. Dodatkowo taki dokument trzeba ponownie podpisać wraz z użyciem numeru uprawnień i daty dokonania aktualizacji. Co ważne aktualności operatu szacunkowego można dokonać tylko raz. Reguluje to Art. 156 ust. 4 UoGN.
W przypadku kiedy autor operatu nie jest już aktywny zawodowo bądź nie ma go już wśród nas, jedynym rozwiązaniem jest na nowo zlecenie wykonanie operatu innemu rzeczoznawcy majątkowemu.
Czym jest potwierdzenie aktualności operatu?
Całość potwierdzenia ważności operatu szacunkowego składa się z 4 składników, które należy spełnić. Zostało to uregulowane w &58 Rozp.WN.
Klauzula – w tym dokumencie rzeczoznawca majątkowy poświadcza aktualność operatu,
Analiza – polega na potwierdzeniu, że od daty wykonania operatu przez kolejne 12 miesięcy nie doszło do zmian uwarunkowań prawnych bądź istotnych zmian o których mowa w akapicie o czasie ważności,
Kopia ubezpieczenia rzeczoznawcy – należy dołączyć taką kopię aktualną na dzień potwierdzania aktualności operatu. Reguluje to Art. 175 ust. 4 UoGN,
Podpis wykonującego – standardowo są to dane danego rzeczoznawcy majątkowego( imię i nazwisko wraz z numerem uprawnień oraz datą sporządzenia aktualizacji). Uwieńczeniem jest osobisty podpis.
Różnica między potwierdzeniem, a przeszacowaniem
Potwierdzając aktualność operatu szacunkowego nie pochylamy się ponownie nad określeniem wartości wycenianej nieruchomości. Główną zasadą przy potwierdzaniu jest fakt ocenienia czy dany dokument jest aktualny lub nie. Działamy w systemie zero-jedynkowym. Jeżeli z pewnych przyczyn nie możemy określić aktualności operatu, jesteśmy zmuszeni do wykonania go na nowo.
Podsumowując
W karierze rzeczoznawcy majątkowego może dojść do sytuacji kiedy zostanie poproszony o ponowne pochylenie się nad już kiedyś wykonywanym operatem. To może spowodować nadejście wspomnień i oby tych pozytywnych.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://rzeczoznawca24.com/blog/215-jaki-jest-termin-waznosci-operatu-szacunkowego/ oraz https://2k2.pl/jak-dlugo-jest-wazny-operat-szacunkowy/
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi