Jak wybrać odpowiednie szkolenie?
Zdobywanie jak i poszerzanie wiedzy poprzez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych jest dla rzeczoznawców majątkowych rzeczą narzuconą odgórnie. Każdy doskonale o tym wie, ale czasami pozostajemy z myślami które ze szkoleń wybrać. Postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.
1. Program szkolenia
Pierwszą kwestią mającą na wybór szkolenia jest zapoznanie się z planem wydarzenia. Czytając takowy plan można posłużyć się pytaniami pomocniczymi dającymi nam wiele ważnych odpowiedzi. Są nimi mianowicie:
- W jakim stopniu tematyka szkolenia jest Ci już znana?
- Czy szkolenie jest aktualne, czy może powstało kilka lat temu i niektóre informacje mogły się zdezaktualizować?
- Czy kwestie poruszane na szkoleniu mogą okazać się dla Ciebie przydatne?
- Czy w programie znalazło się miejsce na praktyczne ćwiczenie umiejętności, czy będziesz skazany jedynie na suchą teorię?
Teoretycznie dla każdego rzeczoznawcy majątkowego kwestia praktyki omówionej tematyki w trakcie szkolenia nie tylko utrwala ją, ale także daje większe szanse skutecznego jej wykorzystania w realnej, życiowej sytuacji.
2. Sposób przekazywania wiedzy
Szkolenie w zależności od tego czy jest ono prowadzone w trybie stacjonarnym bądź online różni się de facto sposobem przekazywania wiedzy lub pobudzaniem nas do zwiększonego zaangażowania. Prawdą jest jednak to, że nasz mózg ciągle szuka nowych bodźców i dlatego im bardziej oryginalna forma szkolenia, tym większa szansa na skupienie uwagi na dłużej. Przykładami które lepiej w procesie nauki sprawdzą się w tym aby zwiększyć nasz zainteresowanie są: materiały video, oryginalne grafiki, informacje przedstawiane w postaci map myśli, sytuacje z życia wzięte, ankiety online itp. Zdecydowanie lepiej to oddziałuje na uczestnika niż bloki tekstu pisanego drobnym makiem oraz nudne wykłady wygłaszane przez prowadzącego monotonnym tonem.
3. Prowadzący
W trakcie wyboru szkolenia warto zapoznać się z osobą prowadzącą jak i także jego doświadczeń, praktyk czy opinii( nie zawsze jest ona prawdą). Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że trzeba stawiać wyłącznie na znane nazwiska. Mało znany prowadzący to nie to samo co niekompetentny prowadzący. Liczą się umiejętności. Ma to duże znaczenie, ponieważ nawet najlepsze szkolenie prowadzone przez kiepskiego prowadzącego może skutecznie zniechęcić do jego treści.
4. Opinia o samym szkoleniu
Kolejną sprawą jest zapoznanie się z opiniami o danym szkoleniu. Szczególnie jeżeli jest to szkolenie które miało wcześniejsze edycje. Warto przeczytać, co na jego temat piszą internauci. Czy mówią o nim z entuzjazmem, czy może na coś narzekają? Czasem na platformach, oferujących kursy o różnej tematyce można sprawdzić dotychczasową liczbę zapisów na dany kurs, która świadczy o jego popularności, jak również sprawdzić np. jaką ocenę przyznali mu użytkownicy. Pamiętajmy jednak, że nie warto w pełni kierować się opiniami znajdującymi się na różnych forach itp.
5. Koszty
Jak dobrze wiemy odbywanie szkoleń zawodowych jest obowiązkowe co za tym idzie każde z nich kosztuje. Aby zwiększyć pewność zainwestowanych ( w siebie) pieniędzy warto odpowiedzieć sobie na te pytanie:
- Czy cena szkolenia jest adekwatna do programu wydarzenia i sposobu przeprowadzania go przez prowadzącego?
- Czy będę w stanie wykorzystać wiedzę pośrednio lub bezpośrednio w niedalekiej przyszłości?
- Czy realizacja szkolenia przybliża mnie do osiągnięcia celu, który zamierzyłem?
Odpowiednie szkolenie dla Ciebie to takie, którego koszty nie przewyższają potencjalnych korzyści wynikających z udziału w nim. Dodatkowo będziesz mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy, na które ciężko pracujesz.
6. Czas
Żyjemy w trudnych czasach, gdzie dla większości a szczególnie grupy rzeczoznawców majątkowych tego czasu brakuje. Wolny czas chcemy poświęcić dla rodziny lub dla siebie. Warto odpowiedzieć sobie ile czasu jestem w stanie wygospodarować na szkolenie. W zależności od tego będziemy mogli zadecydować czy interesują nas szkolenia stacjonarne, dokąd musimy przede wszystkim dojechać. Często są to szkolenia dwu dniowe. Dla niektórych ta forma szkolenia będzie najkorzystniejsza mimo dłuższego czasu. Jednak warto pamiętać o możliwości szkoleń online. Możemy pozostać w domu lub swoim biurze i odbyć takie szkolenie oszczędzając mnóstwo czasu, a wiedza zdobyta nie będzie się w dużej mierze różnić od tej zdobytej podczas szkolenia stacjonarnego.
7. Certyfikat i materiały po szkoleniowe.
Nie trzeba nikomu udowadniać, że szkolenie potwierdzone certyfikatem pod którym podpisze się guru prowadzenia szkoleń czy organizacja mające ogólnokrajowe uznanie sprawia że twoja wiedza staje się znacznie bardziej wiarygodna. Inną równie ważną kwestią jest wejście w posiadanie materiałów po szkoleniowych, które mogą posłużyć do odświeżenia tego czego się nauczyliśmy. Wiele rzeczy umyka nam nie z naszej winy dlatego jest to bardzo fajna możliwość uzupełniająca szkolenie.
Podsumowując
Po przestudiowaniu powyższych punktów warto zastanowić się czy faktycznie ponownie dokonalibyśmy tych samych wyborów szkoleń w przyszłości. Jesteśmy pewni, że inaczej spojrzysz na tą kwestię przy następnym podejmowaniu decyzji, a zaowocuje to ułatwieniem twojej pracy i stanie się jeszcze większym profesjonalistą.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://www.edulider.pl/rozwoj/jak-wybrac-odpowiednie-szkolenie
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi