Współczynnik korekcyjny „K”
Wspomniany współczynnik przyporządkowany jest metodzie porównywania parami. Warto pamiętać, że nie można go mylić z współczynnikami korygującymi występującymi w metodzie KCS.
Na czym polega metoda porównywania parami wie każdy rzeczoznawca majątkowy. W geście osoby wykonującej operat szacunkowy jest wybranie nieruchomości najbardziej podobnych do tej wycenianej. A następnie ustalenie cech, które wpływają na ich wartość. Część cech nieruchomości porównawczych może zostać przez rzeczoznawcę oceniona jako będące na równi, a to oznacza że na różnice w cenie mają wpływ inne czynniki i należy je znleść i określić. W procesie tej analizy może się okazać, że nieruchomość szacowana może posiadać cechy różniące ją od wszystkich nieruchomości porównawczych. Te różnice mogą stanowiąć jej wady lub zalety wykraczające poza cechy rynkowe. Jak więc podejśc do takiej sytułacji? Z pomocą przychodzi wspołczynnik korekcyjny „K”. Stosowanie go jest możliwe tylko uzasadnionych przypadkach, takich jak:
- Nieruchomość posiada wady i zalety wykraczające poza cechy rynkowe,
- Występuje wyraźna zmiana relacji pomiędzy popytem a podażą.
Współczynnik korekcyjny zawiera się w przedziale od 0,9 do 1,1. Jego wykorzystanie za każdym razem powinno być uzasadnione przez rzeczoznawcę majątkowego poprzez określenie odpowiedniej klauzuli.
Wartości poniżej 1 można stosuje się gdy nieruchomość wyceniana posiada szczególną wadę wykraczającą poza cechy rynkowe. Wartości powyżej 1 można stosować gdy nieruchomość wyceniana posiada szczególną zaletę wykraczającą poza cechy rynkowe.
Do tej pory nie opracowano metody obliczeniowej owego współczynnika. To rzeczoznawca majątkowy go określa w oparciu o własną ocenę zalet lub wad wycenianej nieruchomości. Zdarza się, że współczynnik korekcyjny „K” nazywany jest „współczynnikiem bezradności rzeczoznawcy majątkowego”
Jako ciekawostkę można wspomnieć że jeszcze w drugiej połowie lat 90-tych stosowany tzw. Współczynnik eksperta „E”. Uwzględniał on tendencje inflacyjne, cechy szczególne nie ujęte w zbiorze wskaźników korygujących oraz przypadki, gdy wartość nieruchomości wycenianej wykraczałaby poza ceny przyjęte w próbce reprezentatywnej. Wartość współczynnika „E” miała zawierać się w granicach od 0,85 do 1,15. Obecny współczynnik towarzyszy w pracy rzeczoznawców majątkowych od 1998r.
Podsumowanie
Duże znaczenie w określeniu wartości współczynnika ma doświadczenie i posiadana wiedza rzeczoznawcy majątkowego. Tylko dzięki tym dwóm składnikom ostateczna wartość znajdująca się w gotowym operacie szacunkowym może być najbliższa ideałowi.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://2k2.pl/wspolczynnik-korekcyjny-k-interpolacja-ekstrapolacja/ oraz https://pokidanwycena.pl/z-rynku-nieruchomosci.html
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi