Inwentaryzacja budowlana

Co powinna zawierać kompletna i wzorowa inwentaryzacja oraz czy każdy rzeczoznawca majątkowy ma prawo do jej wykonania? Poukładajmy zatem wszystkie faty w całość.

Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Jest to dokument przedstawiający rzeczywisty stan istniejącego budynku. Wykonana jest w formie projektu technicznego przedstawiającego szczegółowo wszystkie lub poszczególne elementy, które ulegną zmianie. Przydatna jest również w przypadku kupna/sprzedaży nieruchomości stanowiąca spis wszystkich przebudowywanych elementów budynku. Zastąpi nam często pierwotną już dokumentację techniczną. Powinna być szczegółowa jak i rzetelna, przybierając formę papierową bądź elektroniczną.

Kto może wykonać inwentaryzację?

Rzeczoznawca majątkowy ma możliwość samodzielnie wykonać inwentaryzację budowlaną potrzebną do wykonania operatu szacunkowego, jednak powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonania tej czynności, a także mieć świadomość, że bierze za to odpowiedzialność. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak oddanie pałeczki specjaliście mającego kompetencje w tym zakresie.

Kiedy jest konieczne jej wykonanie?

Istnieje kilka sytuacji, które wymagają wykonania inwentaryzacji. Poczynając od przebudowy lub generalnych remontów po samą ocenę stanu technicznego budynku w kontekście zakupu/sprzedaży nieruchomości. Podążając dalej wątkiem oceny stanu technicznego docieramy do kolejnych przykładów zastosowania inwentaryzacji mianowicie sytuacji podziału lub wydzielenia lokali albo także wykonania określonych instalacji: gazowej, elektrycznej, wodnej czy ogrzewania.

Co powinna zawierać?

Konieczne jest zawarcie w niej szczegółowego opisu technicznego, uwzględniającego lokalizację, rodzaj oraz charakter budynku, liczbę jego kondygnacji, wysokość oraz powierzchnię. Należy również uwzględnić opis materiałów budowlanych, które zostały wykorzystane do jego budowy.

  • Rzut dachu w skali 1:50 lub 1:100 z elementami więźby dachowej, przewodami kominowymi i dymnymi, przewodami wentylacyjnymi i odwodnieniem
  • Zwymiarowane rzuty w skali 1:50 lub 1:100 kondygnacji naziemnych i podziemnych wraz z instalacjami i urządzeniami sanitarnymi
  • Rysunki elewacji z uwzględnieniem jej elementów
  • Przekroje przez kondygnacje naziemne i podziemne wraz z naniesionymi wysokościami głównych punktów (np. wysokości podstawy klatek schodowych, posadzek, tarasów, balkonów, kominów, dachu, a także ogrodzenia i poziomu terenu)
  • Dokumentację rysunkową i fotograficzną.

Podsumowanie

Wszelka dokumentacja wchodząca w skład inwentaryzacji w tym rysunki, rzuty i fotografie powinny być zabezpieczone i podpisane przez wykonawcę.

Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com

Źródło:

Artykuł opracowany na podstawie: https://www.mpexpertbud.pl/inwentaryzacje-budynkow-rzeczoznawca-budowlany-pomoze/ oraz https://rzeczoznawca24.com/blog/268-inwentaryzacja-budowlana-kiedy-nalezy-ja-przeprowadzic/

Prosimy potwierdź swój adres mail, abyśmy mogli na bieżąco wysyłać do Ciebie nasz Darmowy Newsletter

Chcemy umieszczać tutaj wartościowe treści i wywiady. 

Zapisz się aby nic Ci nie umknęło! 

Szanujemy Twoją Prywatność, dlatego będziemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści i materiały.

Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi

Zapisz się na darmowy newsletter

Otrzymuj od nas wartościowe treści na temat narzędzi i nowinek ze świata!

Szanujemy Twoją Prywatność