Poziom atrakcyjności wejścia do zawodu rzeczoznawcy majątkowego
Temat interesujący w głównej mierze przyszłych kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, ale i nie tylko. To w jak wygląda ta profesja i w jakich kategoriach się o niej mówi zależy w dużej mierze od aktywnych zawodowo rzeczoznawców majątkowych.
Początki w pigułce
Wstępne działania przygotowawcze do rozpoczęcia działania w pełni układają się w spójną metodę postępowania poczynając od zdanego egzaminu do pierwszego zlecenia. Zaczynając od początku, zdanie egzaminu zawodowego któremu poświęciło się część naszego życia możemy uznać za pierwszy sukces. Następstwem tego zdarzenia jest uzyskanie numeru uprawnień i możliwość wykonywania zleceń, jednak zanim do tego dojdziemy po drodze są inne ważne rzeczy. To co robią świeżo upieczeni rzeczoznawcy jest dołączenie do stowarzyszenia, choć warto zauważyć, że nie jest to obowiązkowe. Kolejnym krokiem jest wyrobienie specjalnej owalnej pieczątki z zastrzeżonym znakiem właśnie dla tej grupy zawodowej. Następnie dany delikwent podejmuje decyzje pracy na własną rękę będąc szefem samym dla siebie czy poszukując pracodawcy. Istotne jest również wykupienia właściwego ubezpieczenia, a także zaopatrzenie się w narzędzia wspomagające pracę bez których trudno wykonywać obowiązki na co dzień. Warto pomyśleć o nowoczesnym oprogramowaniu będące dużym wsparciem pozwalającym wyróżnić się wśród innych.
Konkurencja
Zlecenia można pozyskiwać od klientów indywidualnych, banków, sądów (biegły sądowy) czy instytucji gospodarczych. Spektrum możliwości pozyskania zleceń jest duża. Pamiętajmy jednak, że nie tylko my ubiegamy się o zdobycie zlecenia. W tym momencie na podstawie czterech punktów warto nakreślić jaka jest nasza konkurencja:
- Inni rzeczoznawcy majątkowi działający indywidualnie, oferujący podobnie bądź takie same usługi
- Zespoły rzeczoznawców majątkowych, ekspertów rynku nieruchomości i prawników oferujących zbliżone usługi
- Pośrednicy w obrocie nieruchomości którzy mogą zaoferować takie same lub podobne usługi
- Pośrednicy finansowi i organizacje bankowe, które dążą do zmniejszania obciążeń finansowych banków
To co najczęściej słyszy się od osób będących dłużej w zawodzie to fakt, że nowi rzeczoznawcy majątkowi w celu pozyskania zlecenia często mocno obniżają stawki usług. Według nas jest to duży błąd. Wystarczy przeanalizować sposób pracy innych rzeczoznawców majątkowych by zauważyć brak efektywności. Być może poprzednie zdanie powoduje irytacje, ale nie można się z nim w 100% nie zgodzić. Dlatego nowi rzeczoznawcy majątkowi mogą wyróżnić się eliminując błędy starszych kolegów nie obniżając swoich cen usług. Dlatego warto poczytać o https://prolions.pl/
Wskaźniki przeprowadzonych badań
Struktura zatrudnienia
Poczynając od najczęstszych wskazań aż 68% respondentów prowadzi własną działalność. Z drugiej strony 12% osób pracują pod szyldem innego rzeczoznawcy, a 8% ankietowanych pracuje w firmie, która między innymi zajmuje się wyceną nieruchomości. 12% zaś stanowią osoby, które nie podjęły pracy w tym zawodzie.
Bariery wejścia do zawodu
Wśród najczęściej wskazywanej opcji 72% były koszty wejścia do zawodu. Równie często padała odpowiedź konkurencji w zawodzie aż 60%. Ponad połowa a dokładnie 52% odpowiedzi dotyczyła problemów ze zleceniami. Najrzadziej wybierano kwestie pozyskiwania danych tylko lub aż 48%.
Ocena własnej sytuacji zawodowej
Zadawalający jest fakt, że 65% ankietowanych jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Jednak 35% niezadowolonych osób powinno równie budzić niepokój.
Powód nie bycia czynnym zawodowo
Najczęściej wskazywano bo aż w 40% traktowanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego jako polisę na przyszłość. Po 20% ankietowanych wskazywało: bariery wejścia raz brak wiary we własne umiejętności i znajomość aktualnych przepisów prawa.
Podsumowanie
Trudno wysnuć puente podsumowującą omówiony temat. Jednak starając się to uściślić warto podkreślić, że zdrowym podejściem i dbałością o „higienę” zawodu będzie można pogodzić interesy każdego rzeczoznawcy majątkowego i wspólnie podzielić się tym wielkim tortem. Budujmy zatem mosty nie mury a także ułatwiajmy nie utrudniajmy zawodu.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://www.srmww.pl/images/biuletyny/2016/1-2016/PRN-1-2016-54.pdf
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi