Planowanie przestrzenne
Kluczowa kwestia interesująca w głównej mierze mieszkańców danej okolicy, ale także rzeczoznawców majątkowych pod kątem zagospodarowania przestrzennego danej powierzchni. Jakie są plany w skali kraju do 2030 r. ? O tym w dalszej części.
Czym jest planowanie przestrzenne?
W dużym skrócie jest to usystematyzowane działanie którego celem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, godzące interesy różnych jej użytkowników oraz realizujące cele społeczne i gospodarcze. Rozwijając myśl trzeba mieć dużą wiedzę o elementach naturalnych i tych wytworzonych przez człowieka oraz zachodzących relacjach pomiędzy nimi.
Kto zarządza planowaniem przestrzennym?
Zarządzanie przestrzenią odbywa się w Polsce na poziomie gminy zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa ukierunkowuje przeznaczanie terenów na określone cele oraz ustala zasady ich zabudowy i zagospodarowania.
Aktualnie trwają prace nad zasadami gospodarowania przestrzenią. Zmiany mają dotyczyć m.in minimalizowania zabudowy nowych terenów, dostosowania do potrzeb jej użytkowników. Podstawowym celem jest uporządkowanie polskiej przestrzeni dzięki eliminowaniu możliwości chaotycznej zabudowy i stopniowemu przywracaniu ładu przestrzennego.
Wizja przestrzennego zagospodarowania Polski 2030 r.
Zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym kraju ulegną znacznemu zdynamizowaniu, co spowoduje, że obraz przestrzenny Polski w roku 2030 będzie jakościowo różny od sytuacji w roku 2010 r.
Ramy nakreślone przez antycypowaną wizję rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, analiza bieżących kierunków i trendów rozwoju oraz wyniki przeprowadzonych analiz stanu i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego pozwoliły sformułować wizję przestrzennego zagospodarowania Polski 2030.
Wizja ta opiera się na pięciu pożądanych cechach polskiej przestrzeni:
- konkurencyjności i innowacyjności,
- spójności wewnętrznej,
- bogactwie i różnorodności biologicznej,
- bezpieczeństwie,
- ładzie przestrzennym.
Więcej na: https://monitorpolski.gov.pl/M2012000025201.pdf
Klauzula „Dziadka”
Klauzule dziadka często ma zastosowanie do przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego, gdy zmienia się cel inwestycji. Dla przykładu w sytuacji, gdy zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego zabraniają otwierania nowych placówek handlowych, istniejącym sklepom zazwyczaj przyznaje się klauzule „dziadka”, które pozwalają im kontynuować działalność, jeśli przestrzegają określonych ograniczeń. Powszechnym ograniczeniem w takich okolicznościach jest sprzedaż przedsiębiorstwa, co może unieważnić klauzulę dziadka.
Ciekawostka
Nowe firmy mają możliwość ubiegania się o wariancję. Wariancja to prośba o odstępstwo od obecnych zasad zagospodarowania przestrzennego. Jeśli odstępstwo zostanie zatwierdzone, nowy najemca może się wprowadzić i prowadzić działalność niezależnie od rozporządzenia o warunkach zabudowy.
Podsumowanie
Umiejętność planowania przestrzennego wymaga nie tylko eksperckiej wiedzy, ale również zachowania pewniej logiki. Trudno jest znaleźć czasami racjonalne wytłumaczenie niektórych decyzji jak chociażby myjnia samochodowa znajdująca się zaraz przy bloku mieszkalnym. Pora zatrzymać proces „betonowania” miast i zacząć zwracać uwagę na ekologię a nie potrzeby inwestorów.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://pl.kamiltaylan.blog/zoning-ordinance/ oraz https://www.gov.pl/web/archiwum-inwestycje-rozwoj/planowanie-przestrzenne
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi