Opłata planistyczna
Z nieruchomościami powiązane są różne koszty. Jedną z nich jest opłata planistyczna o której świadomość jej istnienia i konsekwencji z nią związanych jest dosyć niska.
Czym jest opłata planistyczna?
Nazywana również rentą planistyczną jest jednorazową daniną na rzecz gminy. Naliczana jest z tytułu nieruchomości dla której na przestrzeni ostatnich 5 lat zmienił się lub został stworzony plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art. 36 ust. 4 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeśli wartość nieruchomości wzrosła w związku ze zmianą lub uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa daną nieruchomość, wtedy powstaje obowiązek zapłaty.
Ile wynosi renta planistyczna i kto ustala jej wysokość?
Wójt, burmistrz czy prezydent miasta mają możliwość pobrania jednorazowej opłaty określonej w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Oblicza się ją na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Maksymalna wysokość opłaty planistycznej wynosi 30% wzrostu wartości. Najczęściej jej wymiar zawiera się w przedziale 1-3% różnicy w cenie nieruchomości.
Czy można uniknąć opłaty?
Jest możliwość uchylenia się od opłaty planistycznej. Najłatwiejszym sposobem jest odczekanie okresu 5lat od daty zmiany lub uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu naliczenie opłaty jest niemożliwe. Zwolnieni z obowiązku uiszczania tej opłaty są rolnicy, wystarczy, że nieodpłatnie przeniosą własność nieruchomości na następcę w rozumieniu obowiązujących przepisów. Inną możliwość na uniknięcie opłaty planistycznej jest sytuacja w której jej stawka nie została określona w uchwale rady gminy.
Kwestia rzeczoznawcy majątkowego
Rzeczoznawcy majątkowi określając wartość nieruchomości według ich najwyższych standardów, mogą zapomnieć o wyodrębnieniu w gruncie rzeczy istotnego czynnika polegającego na zmianie przeznaczenia nieruchomości oraz dokonać wyceny wzrostu wartości jedynie w odniesieniu do tej zmiany. Pozostałe parametry zabudowy, nawet jeśli uległy znacznej poprawie, są bez znaczenia dla określenia wysokości opłaty planistycznej. Warto mieć na uwadze, że dany operat może w niektórych przypadkach zostać zakwestionowany, jednak profesjonalizm i wiedza się zawsze obronią.
Dodatkowe informacje
Sprzedający nieruchomość mogą sprawdzić przeznaczenie przestrzenne, które określone jest w początkowych przepisach uchwały rady gminy. Wskazuję się tam przeznaczenie poszczególnych terenów oraz korespondujące z nimi oznaczenie literowo cyfrowe, umieszczone na mapie załączonej do uchwały. Opłata jest też naliczana w razie zbycia części nieruchomości i zbywanie jedynie części nieruchomości w żadnym zakresie nie pozwoli nam uniknąć opłaty planistycznej.
Podsumowanie
Wywnioskować możemy, że wiedza o opłacie planistycznej jest istotna, gdyż dokonując sprzedaży nieruchomości będziemy mieli świadomość jej przymusowego uiszczenia lub nie. W stosunku do rzeczoznawców majątkowych nasuwa się tylko jedna rzecz, uwzględnianie w wycenie wyodrębnienie wyceny wartości w odniesieniu do aspektu opłaty planistycznej.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://social.estate/slownik/oplata-planistyczna-co-to-jest/ oraz https://prawoibudowa.pl/oplata-planistyczna-nie-zawsze-nalezna-i-poprawnie-wyliczona/
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi