Rozpoczęcie działalności gospodarczej
Niejednokrotnie w myślach rzeczoznawcy majątkowego może pojawiać się pytanie: czy warto założyć własną działalność gospodarczą? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to, w jaki sposób tego dokonać?
Możliwe formy prowadzenia działalności
Przedsiębiorstwo założone przez rzeczoznawcę majątkowego może przybrać jedną w wielu dostępnych możliwości. Prosperować może jako: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o. lub w formie spółki akcyjnej. Ponadto wykonywany zawód pozwala na założenie spółki partnerskiej. Istnieje możliwość również wykonywania pracy w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej pod szyldem osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wyceny nieruchomości.
W jaki sposób założyć działalność?
W przypadku wybrania jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej dane przedsiębiorstwo należy zarejestrować w CEIDG, natomiast w przypadku pozostałych form działalności wymaga się zarejestrowania do KRS.
W sprawie działalności gospodarczej, której usługi są objęte opodatkowaniem VAT, należy najpóźniej w przededniu rozpoczęcia danej sprzedaży usług złożyć formularz VAT-R do US właściwego do miejsca prowadzenia działalności. Dany druk służy rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika od płacenia podatku od usług.
Określenie PDK
Głównym PDK dla działalności prowadzonej przez rzeczoznawcę majątkowego jest 68.31.Z które oznacza pośrednictwo w obrocie nieruchomości, podklasa obejmuje również działalność prowadzoną w zakresie:
- Pośrednictwa w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości,
- doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub dzierżawą.
Forma opodatkowania
Otwarcie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna lub spółka osobowa pozostaje wybór opodatkowania. Jedną z możliwości jest opodatkowanie na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub jako podatek liniowy. Rzeczoznawcy majątkowi nie mają możliwości opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową. W przypadku wyboru zasady ogólnych, gdy przedsiębiorca nie przewiduje przekroczenia pierwszego progu skali, a więc kwoty 120 000zł dochodu, może być to dla niego opłacalne. Dodatkowo w przypadku opodatkowania według skali, podatnik ma możliwość skorzystania z wielu ulg, z których nie może skorzystać podatnik podatku liniowego (np. ulga prorodzinna czy wspólne rozliczenie z małżonkiem). W związku z powyższym, w celu wybrania najkorzystniejszej formy opodatkowania dla rzeczoznawcy majątkowego, należy przeanalizować nie tylko spodziewane przychody oraz koszty, ale także sytuację prywatną podatnika.
Jeśli natomiast zapadnie decyzja, by działalność prowadzona była w formie spółki prawnej (sp. z o.o., sp. akcyjna) lub w formie spółki komandytowo-akcyjnej, przedsiębiorstwo automatycznie staje się podatnikiem podatku CIT.
Działalność z VAT lub bez
W momencie otwarcia działalności nie ma obowiązku od razu rejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Rzeczoznawca majątkowy może bowiem korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT pod warunkiem, że w roku podatkowym nie przekroczy 200 000zł limitu obrotu. W przypadku świadczenia dodatkowo usług doradztwa nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z VAT, ponieważ ta czynność jest z niej wyłączona.
Składki ZUS
W przypadku prowadzenia w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jednoosobowej spółki z o.o. lub spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej, przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać zgłoszenia siebie do ubezpieczeń w ZUS. Każdy zaś wspólnik w/w spółek, jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia. Wyliczone za siebie, jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, składki na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, przedsiębiorcy powinni rozliczać w deklaracji rozliczeniowej.
Natomiast prowadzenie działalności w formie wieloosobowej spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjnej lub akcyjnej nie stanowi tytułu do żadnych ubezpieczeń w ZUS. Spółki te, same w sobie, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Są one natomiast płatnikami składek, w przypadku zatrudniania pracowników.
Ponadto dla osób rozpoczynających działalność jednoosobową przysługuje możliwość skorzystania z tak zwanych preferencyjnych składek ZUS przez okres 24 miesięcy. Dodatkowo nie ma obowiązku opłacania Funduszu Pracy.
Podsumowanie
Jeżeli dany rzeczoznawca podejmie decyzje o założeniu własnej działalności gospodarczej, powinien w oparciu o konsultacje z odpowiednim ekspertem obrać odpowiednią dla niego drogę. Dany artykuł ma charakter poglądowy dla osób zastanawiających się nad dalszym rozwojem swojej ścieżki zawodowej.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-dzialalnosc-rzeczoznawcy-majatkowego
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi