Wycena nieruchomości w spadku
Jedną z odnóg działalności rzeczoznawców majątkowych jest wycena nieruchomości nabytych lub przejętych w spadku.
Na początku warto zapoznać się z dwoma terminami, mianowicie nabycie oraz przejęcie spadku. Pierwszy z nich mówi, że spadkobiercami stajemy się w momencie śmierci spadkodawcy. Poziom odziedziczonych dóbr ustala się na moment ich nabycia. Finalna wartość może zostać pomniejszona o występujące długi lub inne powinności obciążające. Przejęcie spadku odnosi się głównie do daty, w której momencie formalnie stajemy się właścicielami dóbr.
Wycenę danej nieruchomości rzeczoznawca majątkowy wylicza na dzień śmierci spadkodawcy lub daty stania się właścicielem przez spadkobiercę. Wszelkie wykonane remonty po nabyciu lub przejęciu mogące wpłynąć na finalną wartość nie są brane pod uwagę przez rzeczoznawcę majątkowego.
Sposoby określenia wartości
Dokonując wyceny na zlecenie spadkobiercy, posługujemy się jednym z trzech sposobów określenia wartości: rynkową, odtworzeniową bądź katastralną.
Wartość rynkowa – jest to szacunkowa cena nieruchomości, jaką w dniu wyceny można uzyskać w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych zawieranej pomiędzy kupującym a sprzedającym, którzy mają zamiar zawarcia umowy oraz działają rozważnie i nie znajdują się w sytuacji kryzysowej.
Wartość odtworzeniowa – określana dla nieruchomości, które ze względów na obecne użytkowanie lub przeznaczenie nie mogą stać się przedmiotem obrotu rynkowego, a także, jeśli wymagają tego przepisy szczególne. W przypadku, jeśli wyceniana nieruchomość nie jest przedmiotem obrotu na rynku lokalnym, możemy posłużyć się cenami transakcyjnymi dostępnymi w regionie, bądź w skali kraju.
Wartość katastralna – składa się ona z wartości gruntu i jego części składowych. Ustalana jest ona w oparciu sporządzone mapy oraz tabele taksacyjne obejmujące dany obszar. W przypadku gdy nieruchomość była przedmiotem obrotu rynkowego, wtedy bierze się pod uwagę cenę transakcyjną.
Wybór właściwego podejścia i metodologii wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy w oparciu o: cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowy, stan zagospodarowania, jak i również dostępne dane o cenach, dochodach wraz z cechami nieruchomości podobnych.
Czym jest masa spadkowa?
W uproszczeniu jest to zbiór obowiązków i praw związanych ze spadkiem, które do tej pory przysługiwały spadkodawcy do momentu śmierci. Masa spadkowa jest niczym innym jak to, co zawiera się w spadku.
Podsumowanie
Rolą rzeczoznawcy majątkowego jest wykonanie rzetelnie swoich obowiązków w oparciu o panujące normy. Profesjonalne dokonanie wyceny nieruchomości w spadku jest podstawą do dalszego dzielenia majątku pomiędzy spadkobierców czy sprzedaż posiadanego dobra.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://prawo-spadkowe.pl/wartosc-nieruchomosci-lokalu-mieszkania-domu-poznan oraz https://wycena-goralczyk.pl/nieruchomosc-w-spadku/
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi