Praca w domu

Sytuacja, w której znajdujemy się od blisko dwóch lat, sprowokowała częstszą pracę w domu. Czy jest to dobre miejsce na wykonywanie obowiązków zawodowych?

Praca zdalna wymaga przede wszystkim wysokiej samodyscypliny i dobrej organizacji. Dom jest miejscem, w którym wykonywanie naszych obowiązków może być utrudniona poprzez czynniki wpływające na naszą koncentrację, ponieważ zawsze coś jest do zrobienia wokół nas. Ponadto możemy pracować w otoczeniu naszych dzieci, które, mimo że są dla nas najważniejsze, potrafią utrudnić to, czym się w danym momencie zajmujemy. Dla niektórych dom nigdy nie będzie miejscem pracy, ponieważ jest on przez nich kojarzony tylko i wyłącznie z miejscem odpoczynku po trudach dnia codziennego. Z drugiej strony warto wspomnieć, że „home ofice” jest dobrym rozwiązaniem np. dla introwertyków.

Technika Pomodoro

W dużym uproszczeniu wygląda ona następująco:

  • Stworzenie przejrzystej listy zadań do wykonania w najbliższym czasie,
    np.: odpiszę Krzyśkowi, zrobię listę zakupów, posprzątam biurko, odkurzę pokój.
  • Ustawienie czasomierza tak, by zadzwonił po 25 minutach.
    Może to być budzik, timer kuchenny lub specjalna aplikacja.
  • Wyłączenie wszelkich rozproszeń i praca nad zadaniami z listy.
    Jeśli pojawia się nowy pomysł lub dowolne rozproszenie, zapisujemy to, by nie zapomnieć i jak najszybciej wracamy do działania.
  • Gdy zadzwoni budzik, kończymy pracę i robimy 5 minut przerwy.
    Dobrze, gdy wymaga ona fizycznego ruchu.
  • Po tych 5 minutach możemy zrobić kolejne „Pomodoro”, czyli 25 minut skupienia, ale po czterech Pomodoro z rzędu trzeba zrobić dłuższą przerwę. https://produktywni.pl/blog/technika-pomodoro/

Zalety pracy w domu

Elastyczność – pracując zdalnie, nikt nie kontroluje tego, w jakich godzinach wykonujemy naszą pracę. Mamy taką możliwość, że sami decydujemy czy część pracy wykonamy wczesnym rankiem, czy w czasie lunchu lub godzinach wieczornych. Ponadto dzięki tej możliwości możemy w tak zwanym “międzyczasie” zrobić zakupy albo załatwić sprawy w urzędzie.

Komfort – “home office” daje możliwość realizowania swoich zadań w naszej ukochanej piżamie przy dobrej kawie. Kolejną zaletą jest fakt, że możemy stworzyć miejsce pracy według naszych upodobać lub nawet włączyć muzykę, która nas odpręża i motywuje do działania. Dzięki pracy zdalnej również nie czujemy na karku oddechu swojego szefa, który może zaglądać nam przez ramię.

Oszczędność – pracując w domu mamy szanse zaoszczędzić pieniądze, a nawet czas, ponieważ nie musimy przemieszczać się do biura i z powrotem często napotykając na korek. Nie musimy też omijać ulubionej cukierni, która kusi nas przepysznymi słodkościami.

Dowolność miejsca pracy – praca zdalna ma ten przywilej, że możemy ją wykonywać z praktycznie każdego miejsca na świecie. Najważniejsze jest, abyśmy posiadali odpowiedni sprzęt oraz dostęp do Internetu.

Spokój – niekiedy praca nad ważnym projektem wymaga wewnętrznego spokoju i ogólnej ciszy. Trudno jest to uzyskać, wykonując swoje obowiązki w otoczeniu innych w biurze.

Odporność przed chorobami – jeżeli jesteśmy podatni na szybkie łapanie przeziębienia czy innych chorób, to „home office” może pomóc nam w tym, aby uniknąć częstych wizyt lekarskich i zwolnień.

Wady pracy w domu

Elastyczność – uprzednio opisana w pozytywnych barwach ma także swoje ciemne strony, ponieważ są momenty, że pracując z domu, możemy zatracić granicę między pracą a życiem prywatnym. I tak nastawiając pranie jedną ręką, drugą odpisujemy na maila i jeszcze dodatkowo rozmawiamy z klientem przez telefon.

Komfort – pomimo komfortu, można łatwo zatracić się w tym wygodnictwie i ze swojego łóżka zrobić biuro, jadalnię, miejsce relaksu i sypialnię. Wiąże się to z irytacją i dużym spadkiem motywacji.

Socjalizacja – jako gatunek ludzki jesteśmy przystosowani do życia w społeczeństwie. Praca wśród zespołu zwiększa naszą motywację i niekiedy daje odpowiedź na pytanie, jakie sobie stawiamy. Niestety dostępne komunikatory nie dadzą nam tego, co spotkanie twarzą w twarz.

Rozpraszacze – wadą pracy w domu jest masa rzeczy, które nas rozpraszają i nie wpływają pozytywnie na naszą efektywność, co sprawia, że na wykonanie danej pracy musimy poświęcić znacznie więcej czasu.

Przyjmowanie klientów bez posiadania wydzielonego miejsca do pracy nie wpływa pozytywnie na nasz profesjonalizm. Ponadto z tyłu głowy zastanawiamy się, czy nasz dom jest idealnie posprzątany i co pomyślą o nas inni.

Podsumowanie

Wykonywanie pracy we własnym domu niesie za sobą wiele zalet, jak i wad. To czy dana opcja jest dla nas korzystna, jest uwarunkowane od różnych czynników, począwszy od naszej osobowości po warunki, w jakich przyjdzie nam pracować. Wybór zależy w głównej mierze od nas, jednak niekiedy jesteśmy „zmuszeni” do pracy zdalnej.  

Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com

Źródło:

Artykuł opracowany na podstawie: https://cospot.pl/blog/zalety-i-wady-pracy-w-domu-porownanie-z-biurem/

Prosimy potwierdź swój adres mail, abyśmy mogli na bieżąco wysyłać do Ciebie nasz Darmowy Newsletter

Chcemy umieszczać tutaj wartościowe treści i wywiady. 

Zapisz się aby nic Ci nie umknęło! 

Szanujemy Twoją Prywatność, dlatego będziemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści i materiały.

Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi

Zapisz się na darmowy newsletter

Otrzymuj od nas wartościowe treści na temat narzędzi i nowinek ze świata!

Szanujemy Twoją Prywatność