Odpowiedzialność rzeczoznawcy majątkowego

Pełnienie zawodu rzeczoznawcy majątkowego dla osób go wykonujących jest owocem kilku letnich starań w jego zdobyciu. Wymaga on zaś pełnego profesjonalizmu i zaangażowania w celu nienapotkania przykrej sytuacji, jaką jest jego utrata.

Już od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych każdy podlega odpowiedzialności zawodowej. Nie wykonywanie czynności zgodnie z przepisami prawa, standardami czy zasadami etyki podlega odpowiedzialności.

Postępowanie odpowiedzialności zawodowej

Postępowanie wszczyna z urzędu Minister Rozwoju i Technologii jako organ sprawujący nadzór nad działalnością zawodową rzeczoznawców majątkowych.

Postępowania nie wszczyna się, jeżeli:

  • od dnia otrzymania przez organ informacji o zaistnieniu okoliczności mogących stanowić podstawę odpowiedzialności zawodowej upłynęły 3 lata, licząc od dnia zaistnienia tych okoliczności (czyli od daty sporządzenia operatu szacunkowego),
  • sprawa dotyczy osób powołanych, wyznaczonych lub ustanowionych przez sąd, prokuratora lub komornika, chyba że skargę na czynności biegłego złoży sąd lub prokurator.

Etapy postępowania odpowiedzialności zawodowej:

  • przekazanie sprawy do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, które polega na ustaleniu, czy rzeczoznawca majątkowy, wykonując czynności zawodowe wypełnił obowiązki określone w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami. Postępowanie wyjaśniające przeprowadza trzyosobowy zespół wyznaczony przez przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Zawodowej spośród członków tej Komisji. Komisję Odpowiedzialności Zawodowej powołuje i odwołuje Minister Rozwoju i Technologii z udziałem osób wskazanych przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych. Postępowanie wyjaśniające kończy się sporządzeniem protokołu końcowego, który zawiera ocenę zasadności zarzutów postawionych rzeczoznawcy majątkowemu oraz innych okoliczności sprawy wraz z wnioskiem o zastosowanie jednej z kar dyscyplinarnych albo o umorzeniu postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
  • przeprowadzenie postępowania przed Ministrem Rozwoju i Technologii, który na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego wydaje decyzję o zastosowaniu kary dyscyplinarnej lub o umorzeniu postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

Strony postępowania

Stroną postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej jest wyłącznie osoba uprawniona, czyli rzeczoznawca majątkowy, wobec którego toczy się postępowanie. Osoba skarżąca nie posiada w takim postępowaniu statusu strony i nie bierze w nim czynnego udziału. Otrzymuje jedynie informacje o wyniku postępowania. Postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej nie rozstrzyga o prawach czy obowiązkach osoby skarżącej, która tylko pośrednio jest zainteresowana rozstrzygnięciem i posiada wyłącznie interes faktyczny w sprawie.

Prawa osoby, wobec której wszczęto postępowanie

Rzeczoznawca majątkowy ma prawo do:

  • udziału w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej,
  • ustanowienia obrońcy, zwrócenia się do przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Zawodowej o wyznaczenie obrońcy z urzędu, zwrócenia się do przewodniczącego Komisji z prośbą o wyznaczenie nowego obrońcy z urzędu, w miejsce dotychczasowego,
  • złożenia wyjaśnień.

Kary dyscyplinarne

Wobec rzeczoznawcy majątkowego mogą być orzeczone kary dyscyplinarne:

  • upomnienie,
  • nagana,
  • zawieszenie uprawnień zawodowych na okres od 3 miesięcy do 1 roku,
  • zawieszenie uprawnień zawodowych do czasu ponownego złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym,
  • pozbawienie uprawnień zawodowych z możliwością ponownego ubiegania się o ich nadanie,
  • pozbawienie uprawnień zawodowych z możliwością ubiegania się o ponowne ich nadanie po upływie 3 lat od dnia ich pozbawienia.

Utrata uprawnień przez rzeczoznawcę

Rzeczoznawca majątkowy będzie pozbawiony uprawnień zawodowych również w przypadku:

  • utraty zdolności do czynności prawnych, skazania za przestępstwa skarbowe lub przestępstwa przeciwko:
  • działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
  • wymiarowi sprawiedliwości,
  • wiarygodności dokumentów,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
  • sądowego zakazu wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego,
  • sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie szacowania nieruchomości.

Podsumowanie

O sprawach utraty tytułu przez rzeczoznawcę majątkowego powinno mówić się częściej w celu uświadamiania i ochrony innych pełniących zawód przed spotkaniem się z podobną sytuacją. Każdy popełnia błędy wynikające przez różne czynniki, jednak warto budować świadomość szczególnie młodych rzeczoznawców majątkowych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zawodem.

Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com

Źródło:

Artykuł pochodzi z: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/odpowiedzialnosc-zawodowa

Prosimy potwierdź swój adres mail, abyśmy mogli na bieżąco wysyłać do Ciebie nasz Darmowy Newsletter

Chcemy umieszczać tutaj wartościowe treści i wywiady. 

Zapisz się aby nic Ci nie umknęło! 

Szanujemy Twoją Prywatność, dlatego będziemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści i materiały.

Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi

Zapisz się na darmowy newsletter

Otrzymuj od nas wartościowe treści na temat narzędzi i nowinek ze świata!

Szanujemy Twoją Prywatność