Trendy w budownictwie

W Polsce budownictwo jest podobnie jak w większości państw regulowane wieloma przepisami prawa przez odpowiednie organy.

Zasady wyznaczane są przede wszystkim przez ustawy prawa budowlanego oraz rozporządzenia  ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać  budynki pod względem technicznym jak i usytuowania. Ustawodawca w ostatnich latach wprowadził wiele zmian w powyższych przepisach. Jednak jedna z bardziej lub najbardziej istotnych, która w dużej mierze jest krokiem w kierunku budownictwa zrównoważonego i zorientowanego przede wszystkim na ekologię jest małymi krokami wprowadzana w życie. Wraz z najnowszymi rozporządzeniami o nowych warunkach technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 r. najważniejszą ze zmian jest wejście w życie wytycznych odnośnie warunków, które powinny spełniać nowo powstałe budynki.

Jednym z najistotniejszych zapisów jest obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną.  W przypadku domów jednorodzinnych wartość zmniejszono do 70 kWh/m2 na rok. Jest to  również dla ciebie jako rzeczoznawcy majątkowego jasnym sygnałem, że ustawodawcy dążą w stronę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia efektywności energetycznej. Nie obejdzie się to bez wpływu na dokonywane wyceny w najbliższym czasie.  

Chciałbym dodatkowo nadmienić iż: Departament Energii i Zmian Klimatu (DECC) przeprowadził badania dotyczące znaczenia efektywności energetycznej i jej wpływu na ceny nieruchomości w Anglii. W raporcie z czerwca 2013 r. Stwierdzono, że środki oszczędności energii podnoszą ceny domów nawet o 14%. DECC stwierdził, że energooszczędne ulepszenia domów, takie jak panele słoneczne, mogą zwiększyć wartość nieruchomości średnio o 16 000 GBP. Mimo, że nie są to badania chociażby z zeszłego roku i nawet nie zostały przeprowadzone na terenie naszego kraju to pokazują pewien trend który z każdym rokiem nabiera coraz większego znaczenia pod katem wyceny mieszkań.

Zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię poprzez odpowiednie regulacje ustawodawcy poskutkuje używaniem najnowszej technologii materiałów budowlanych wyróżniających się wysoką jakością, które będą lub już są wykorzystywane do stawiania nowych osiedli mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych. Coraz częściej nowe osiedla zostaną wyposażone w fotowoltaikę na dachach, która zasila części wspólne budynku czystą energią ze słońca. Kolejnym przykładem jest odzyskiwanie wody deszczowej, która potem jest wykorzystana do podlewania zieleni czy ekstensywna roślinność porastająca zadaszenia i wjazdy do garaży podziemnych. Bardzo istotne jest również zapewnienie miejsc postojowych z ładowarkami dla samochodów elektrycznych, które stają się powoli standardem na rynku. Na podstawie wyliczeń wprowadzenie do standardu rozwiązań zawartych w odpowiednich regulacjach prawnych  powoduje to możliwy wzrost kosztów.W zależności od projektu może to być 5–7%, co niestety ale na pewno przełoży się na ceny budowanych mieszkań. Pamiętaj aby wyceniając lokale mieszkaniowe, domy jednorodzinne i wiele innych, aby uwzględniać podczas oceniania danej nieruchomości jej wpływ na energooszczędność i inne aspekty zawarte w artykule. 

Praca twoja jak i innych rzeczoznawców będzie w najbliższym czasie wymagała lepszego dostrzegania i rozróżniania wykorzystanych materiałów budowlanych czy rozwiązań technologicznych. Pamiętaj abyś starał się pozostać na czasie ze zmieniającym się prawem. Tylko dzięki temu będziesz mieć pewność że to co robisz nie zostanie nigdy podważone a wiedza i doświadczenie docenione.

Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com

Źródło:

Artykuł opracowany na podstawie: https://www.propertydesign.pl/architektura/104/trendy_w_budownictwie_na_rok_2021_zrownowazony_rozwoj_bezpieczenstwo_i_digitalizacja,33445.html oraz https://www.realestatemagazine.pl/artykul/trendy-w-budownictwie.

Prosimy potwierdź swój adres mail, abyśmy mogli na bieżąco wysyłać do Ciebie nasz Darmowy Newsletter

Chcemy umieszczać tutaj wartościowe treści i wywiady. 

Zapisz się aby nic Ci nie umknęło! 

Szanujemy Twoją Prywatność, dlatego będziemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści i materiały.

Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi

Zapisz się na darmowy newsletter

Otrzymuj od nas wartościowe treści na temat narzędzi i nowinek ze świata!

Szanujemy Twoją Prywatność