Czym jest zielony dom?
W związku z wyzwaniami ekologicznymi, które czekają na nas w niedalekiej przyszłości, już teraz zaczynamy dostrzegać coraz większe poczynienia w drodze do równowagi ekologicznej na świecie. Nie da się ukryć, że i również budownictwo staje się coraz bardziej „eko”. Zatem czym jest „Zielony dom”?
Zielony Dom to certyfikat przyznawany nieruchomościom przez Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Celem Zielonego Domu jest promowanie budownictwa zrównoważonego, efektywnego energetycznie, z wysoką jakością powietrza wewnętrznego.
Zielony Dom – co to za certyfikat?
Zielony Dom jest pierwszym ogólnopolskim, wielokryterialnym certyfikatem oceniającym inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego – efektywności energetycznej, komfortu użytkowników i poszanowania środowiska. Został opracowany w ramach programu Zielony Dom i Zielona Hipoteka, który jest wdrażany w krajach partnerskich projektu SMARTER Finance for Families, finansowanego z programu ramowego UE Horyzont 2020.
Idea Zielonego Domu
Zielony Dom to narzędzie, które umożliwia ocenę nowych inwestycji mieszkaniowych pod kątem ich efektywności energetycznej, odpowiedzialności środowiskowej, a także oddziaływania na środowisko i użytkowników. Głównym założeniem było stworzenie narzędzia przejrzystego i nieskomplikowanego, z zestawem istotnych kryteriów w zakresie budownictwa zrównoważonego, pozwalającego na sprawne przeprowadzenie procesu certyfikacji na wszystkich jego etapach.
Dla jakich budynków Zielony Dom?
Zielony Dom przeznaczony jest do certyfikacji wyłącznie nowo budowanych inwestycji mieszkaniowych, zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Certyfikacja Zielony Dom skierowana jest nie tylko do deweloperów, ale także osób prywatnych, mających w planach budowę domu jednorodzinnego.
Kryteriami zawartymi w certyfikacji Zielony Dom jest bowiem nie tylko sam proces budowy, ale także teren pod budowę czy przygotowanie projektu. Zwiększa to szanse na spełnienie wymagań i otrzymanie certyfikatu na odpowiednim poziomie. Możliwe jest również zgłoszenie inwestycji na bardziej zaawansowanym etapie, jednak kryteria certyfikacji są w tym przypadku takie same, a ryzyko niespełnienia jakichś wytycznych większe.
- Zarządzanie inwestycją
- Miejsce i lokalizacja
- Materiały i zasoby
- Zdrowie i komfort użytkownika
- Gospodarowanie wodą
- Optymalizacja zużycia energii.
Wykorzystując zestaw kryteriów w poszczególnych obszarach, Zielony Dom ocenia efektywność energetyczną oraz ekologiczną realizowanych budynków, weryfikując, czy budynek jest zrównoważony w fazie projektowania, budowy, jak również w czasie eksploatacji.
Jako rzeczoznawca majątkowy warto abyś zapoznał się z tym tematem i poświecił nieco czasu na rozważanie, jak taki certyfikat może wpłynąć na cechy wycenianej nieruchomości, a przez to na jej atrakcyjność na rynku i cenę. Choć na chwilę obecną może takich nieruchomości jest jeszcze niewiele, jednak możemy być pewni, że w przyszłości Eko-nieruchomości będą stanowiły coraz większy odsetek wycenianych nieruchomości. Warto zatem śledzić ten trend i mieć na uwadze zdobywanie wiedzy w tym zakresie, ponieważ może ona okazać się istotna w niedalekiej przyszłości.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-mieszkaniowe/zielony-dom-co-to-jest-certyfikat-zielony-dom-dlaczego-jest-w-cenie-aa-sBTk-tvG3-1swy.html
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi