Podważanie poprawności operatu szacunkowego
Jako profesjonalista możesz również narazić się na zakwestionowanie prawidłowości twojego owocu ciężkiej pracy. Środowisko rzeczoznawców majątkowych jest niewielką grupą, która dba o swoje dobre imię i niezmienne zaufanie publiczne. Dobrze wiesz, że spędzasz wiele godzin by operat był w pełni pozbawiony jakichkolwiek błędów, ale jesteśmy tylko ludźmi.
Kto może oceniać prawidłowość sporządzenia operatu szacunkowego?
W przypadku zastrzeżeń i niejasności w odniesieniu do operatu szacunkowego będącego dowodem w postępowaniu sądowym sąd może zwrócić się o kwalifikowaną ocenę operatu szacunkowego do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych – Komisji Arbitrażowej przy stowarzyszeniu lub przy właściwym ministrze. Ponadto o ocenę prawidłowości operatu szacunkowego do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych może zgłosić każdy zainteresowany. Ocena operatu szacunkowego przez Komisję Arbitrażową jest odpłatna. Dlatego zainteresowani kierują sprawy do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, która dokonuje analizy poprawności sporządzenia operatu szacunkowego za darmo. Spraw skierowanych do KOZ jest tak dużo, że terminy rozpatrzenia sprawy wynoszą około roku czasu. Właściwy minister powinien zastanowić się, czy darmowe opinie powodują, że niezadowoleni kierują do KOZ operaty szacunkowe dla zasady, z czystego pieniactwa.
Co można kwestionować w operacie szacunkowym?
Kierując sprawę do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych nie możemy napisać, że nie podoba nam się wynik oszacowania. Musimy wskazać rzetelność wyceny, np. przyjęcie danych z innego nieodpowiedniego rynku lokalnego lub przyjęcie transakcji nie porównywalnych dla danego rynku, brak oszacowania trendu czasowego i lub inne braki. Nie powinniśmy kwestionować metody i techniki oszacowania przyjętej do wyceny. Tak zwany kontr operat szacunkowy jest słabym dowodem w sprawie. Otrzymując opinię Komisji Arbitrażowej, że operat nie może być wykorzystany w obrocie prawnym, mamy pewność, że sąd lub inny organ jest zmuszony do zlecenia wyceny nieruchomości innemu rzeczoznawcy majątkowemu.
Strona kwestionująca dany operat szacunkowy może wtedy przedłożyć organowi dowód jego nieprawidłowości w postaci negatywnej opinii organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Samo zaś niezadowolenie strony z opinii biegłego sądowego rzeczoznawcy majątkowego czy też subiektywne przekonanie strony o nieprawidłowości sporządzonej wyceny nieruchomości, jeżeli nie jest potwierdzone obiektywnie weryfikowalnymi dowodami, jest niewystarczające dla skutecznego podważenia jej wiarygodności.
Główna przyczyna niezadowolenia klientów z operatów szacunkowych
Podkreślenia wymaga fakt, że główną przyczyną konfliktów dotyczących opinii o wartości nieruchomości jest jej końcowy wynik, który czasem daleki jest od wyobrażeń stron postępowania. Doszukiwanie się nieprawidłowości w operacie szacunkowym często wykorzystywane jest do forsowania korzystniejszej wartości nieruchomości dla jednej ze stron.
Wartość nieruchomości sporządzona w operacie szacunkowym jest tylko szacunkową kwotą, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym, którzy mają stanowczy zamiar zawarcia umowy, działają z rozeznaniem i postępują rozważnie oraz nie znajdują się w sytuacji przymusowej. Dlatego nie powinno traktować się jej arbitralnie, a jedynie jako przybliżoną, czyli oszacowaną wartość nieruchomości stanowiącą kwotę wyjściową do negocjacji i mediacji.
Jeżeli zdarzyła się Tobie sytuacja w przeszłości, że wykonany operat został podważony, podziel się tym z nami oczywiście anonimowo. Chcemy sprawić by każdy rzeczoznawca uniknął przykrych doświadczeń. Nasz blog jest po to by wspierać rzeczoznawców majątkowych, a ich historie są najlepszą metodą na budowanie wspólnie silnego i stabilnego środowiska!
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł został zaczerpnięty z: https://www.peruccy.pl/blog/10/operat-szacunkowy-i-kwestionowanie-prawidowosci
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi