Geoportal narzędziem Rzeczoznawcy Majątkowego
Rzeczoznawcy majątkowi pracują na co dzień wykorzystując wszelakie metody obliczeniowe, zdobyte doświadczenie i wiedzę. Nie zapominajmy, że oprócz wspomnianych składników spoiwem łączącym są narzędzia. Jednym z nich jest Geoportal.
Czym jest Geoportal?
Geoportal pełni rolę centralnego węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej pośrednicząc w dostępie do danych przestrzennych i związanych z nimi usług. W najszerszym skrócie Geoportal to portal dający wszystkim zainteresowanym wgląd do zasobów geodezyjny. Geopartal prowadzony jest od 2005 roku i stał się już chyba nieodłacznym narzędziem dla każdego rzeczoznawcy. Czy jednak w pełni korzystamy z jego mozliwości
Przykładowe dane jakie można uzyskać dzięki Geoportal:
Państwowy Rejestr Granic (PRG)
Jest urzędową, referencyjną bazą danych stanowiącą podstawę dla innych systemów informacji przestrzennej, wykorzystującą dane dotyczące podziałów terytorialnych kraju. W rejestrze PRG gromadzi się dane, obejmujące obszar całego kraju w zakresie przebiegu granic oraz powierzchni jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego kraju (tj. gmin, powiatów, województw). Aktualizacja danych odbywa się każdego roku według stanu na dzień 1 stycznia na podstawie aktów prawnych w sprawie tworzenia, łączenia, znoszenia i podziału jednostek podziału administracyjnego lub zmiany ich granic, bądź jest wynikiem modernizacji albo zmian w ewidencji gruntów i budynków.
Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO)
To wektorowa (obiektowa) baza danych zawierająca lokalizację przestrzenną najważniejszych obiektów topograficznych wraz z ich podstawową charakterystyką opisową. Treść i szczegółowość bazy BDOO odpowiada mapie ogólnogeograficznej w skali 1:250 000, a zakres tematyczny obejmuje informacje o:
- sieci wodnej,
- sieci komunikacyjnej,
- sieci uzbrojenia terenu,
- pokryciu terenu,
- budynkach, budowlach i urządzeniach,
- kompleksach użytkowania terenu,
- terenach chronionych,
- jednostkach podziału terytorialnego,
- innych obiektach.
Ortofotomapa (ORTO)
Ortofotomapa stanowi rastrowy obraz powierzchni terenu, powstały w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Większość ortofotomapy dostępnej w PZGIK jest zrealizowana w standardzie 25 x 25 cm, a na terenach miast w standardzie 10 x 10 cm oraz mniejszym. W związku z planami wykonywania ortofotomapy w cyklu dwuletnim o pikselu 25 cm oraz ortofotomapy o pikselu 5 / 10 cm dla miast powiatowych, ale z rocznym przesunięciem, obszar każdego większego miasta będzie aktualizowany corocznie, albo ortofotomapą o pikselu 25 cm, albo ortofotomapą o pikselu 5 / 10 cm.
Uzbrojenie terenu (GESUT)
Bazy uzbrojenia terenu (GESUT) zawierają informacje o istniejących i projektowanych przewodach sieci uzbrojenia terenu i urządzeniach z nimi związanych. Prowadzone są przez starostów, co powoduje, że w rezultacie w geoportalu jest już 380 jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie tej bazy. Dane dotyczące uzbrojenia terenu są bardzo przydatne w procesie inwestycyjnym, przy wycenie nieruchomości oraz innych sytuacjach, w których potrzebujemy wiedzieć, co kryje się pod ziemią.
Ewidencja gruntów i budynków (EGiB)
Ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest przez starostów, co oznacza, że w rezultacie jest 380 jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie tej bazy. Dane EGiB, a w szczególności dane dotyczące działek ewidencyjnych są podstawowymi danymi referencyjnymi dla prezentacji różnych innych obiektów zgromadzonych w bazach danych przestrzennych. Dodatkowo, numer działki w powiązaniu z numerem obrębu jest często przypisywany jako atrybut do wielu obiektów, które są na tej działce położone. Jeśli potrafimy później znaleźć działkę, to jednocześnie potrafimy dotrzeć do obiektów na niej położonych. Istotne jest też, że działki ewidencyjne są drugim po adresach ważnym lokalizatorem przestrzennym obiektów. Zasadniczo dane EGiB są udostępniane odpłatnie, ale ich pewna część tj. geometria działek ewidencyjnych i budynków wraz z podstawowymi atrybutami są dostępne bezpłatnie, do dowolnego wykorzystania. Pobieranie tych danych jest możliwe z wykorzystaniem usług sieciowych WFS z poszczególnych powiatów, które są usługami służącymi do pobierania danych w postaci wektorowej, na podstawie kryteriów użytkownika, a formatem służącym do przekazywania danych jest GML. Innymi słowy korzystajac z tej opcji możemy sprawdzić i otrzymać wyrys mapy z ewidencji gruntów dla wycenianej nieruchomości.
Przedstawione wyżej dane które można uzyskać korzystając z Geoportalu. Przedstawiliśmy w skrócie tylko część z pełnej gamy tego co możemy uzyskać. Warto zajrzeć i zagłębić się w to co dostarcza ów wspomniany portal. Jesteśmy przekonani, że w pewnym stopniu wpłynie to na twoją pracę, a jeżeli nawet nie to warto mieć na uwadze to co jest dostępne dzięki technologii. Nigdy nie wiemy kiedy dane tam zawarte mogą nam się przydać.
Podręcznik użytkownika: https://www.geoportal.gov.pl/documents/10179/26435/Geoportal-przewodnik_v+3.5.pdf/0f5c4b72-b9d3-4593-8bf7-42b62b20d2e4
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł opracowany na podstawie: https://www.geoportal.gov.pl/o-geoportalu/aktualnosci
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi