W jaki sposób ochronić swoją pocztę elektroniczną?
Żyjemy w czasach niesamowitych możliwości technologicznych jakie nas otaczają. Jedno z nich jest sam Internet i opcja z której każdy z nas korzysta, poczta elektroniczna. Oprócz wielu zalet czyha również sporo niebezpieczeństw, warto wiedzieć jak się przed nimi uchronić.
Chcemy przedstawić kilka z wielu sposobów by nie dopuścić do żadnych ataków hackerskich mogąc wykraść wrażliwe dla nas dane czego skutki mogą być łagodne lub o wiele bardziej poważniejsze.
Trudne hasło i inne dla każdego konta
Nie ustanawiaj w skrzynce e-mailowej hasła, które łatwo odgadnąć, na przykład: „Hasło123”. Robi tak mnóstwo osób i często z tego powodu padają ofiarą ataków w sieci. Zamiast tego ustaw hasło nieoczywiste, z literami różnej wielkości, a także znakami specjalnymi czy cyframi. Staraj się też zmieniać je co jakiś czas, na przykład co dwa miesiące. Wymyśl hasło, które trudno jest odgadnąć i które może być zrozumiałe tylko dla ciebie. Oprócz tego nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich skrzynek e-mailowych. Jeżeli haker złamie hasło do twojego e-maila będzie chciał go użyć również na innych twoich kontach. A już na pewno nie używaj tego samego hasła w poczcie i w bankowości elektronicznej!
Nie otwieraj załączników nieznanego pochodzenia
Nie otwieraj e-maili od osób, których nie znasz lub którym nie ufasz. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, to najpewniej takie właśnie jest. Oznacz taką wiadomość jako spam lub usuń! Nigdy nie otwieraj też załącznika w e-mailu od osoby lub firmy, której nie znasz. Załączniki mogą zawierać bardzo groźne wirusy, które mogą uszkodzić twój komputer lub wykraść dane do logowania się na koncie bankowym.
Nigdy nie otwieraj poczty z publicznego Wifi
Bardzo wiele miejsc publicznych oferuje obecnie darmowy dostęp do sieci bezprzewodowej. To bardzo wygodne i umożliwia np. wygodne sprawdzenie właśnie pocztę elektroniczną lub wiele innych rzeczy zawierające wrażliwe dane o nas. W tym przypadku nie powinieneś za pośrednictwem takiej sieci otwierać swojej poczty e-mailowej lub skorzystać z pakietu danych który posiadasz w ramach abonamentu.
Używaj filtrów antyspamowych
Upewnij się, że dostawca usługi poczty elektronicznej oferuje również wysokiej jakości filtr antyspamowy. Gdy już wiesz, ze tak jest, dopilnuj żeby był on uruchomiony. Zadaniem takich filtrów jest odsiewanie uciążliwych wiadomości promocyjnych oraz odsiewanie e-maili mogących zabierać niebezpieczne treści i załączniki. Często możesz też zmienić ustawienia filtra, żeby nie przepuszczał wiadomości zawierających określone słowa lub frazy.
Nie zamieszczaj adresu e-mail na forach
Nie zostawiaj swojego adresu internetowego w publicznie dostępnych forach, komentarzach lub popularnych stronach internetowych. Często spamerzy skanują tego typu miejsca w Internecie, żeby zdobyć adres internetowy osoby, którą potem będą nękać. Dlatego wiele osób używa pseudonimów lub rezygnuje z udziału w dyskusji aby tylko nie podać swojego e-maila.
Nie wysyłaj wrażliwych danych e-mailem
Kiedy wysyłasz jakiekolwiek informacje pocztą elektroniczną, to tracisz już kontrolę nad tym, co się z nimi dalej będzie działo. Wrażliwe dane, takie jak hasła, numery kont bankowych, numery kart płatniczych, PESEL i inne tak naprawdę nigdy nie powinny być wysyłane e-mailem. Nigdy też nie wysyłaj ich, jeśli prosi o to jakaś firma. Wiedz, że żaden szanujący się przedsiębiorca nie będzie tego wymagał.
Podsumowując
Warto poświęcić krótką chwilę na zapoznanie się z możliwościami zabezpieczenia swojej poczty elektronicznej jak i również zastosowanie się do zasad dzięki którym można maksymalnie zminimalizować ryzyko utraty danych wrażliwych lub także narażenie naszych korespondentów na atak skierowany w ich kierunku.
Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com
Źródło:
Artykuł został opracowany na podstawie: https://radiopogoda.pl/bezpieczenstwo-i-e-mail-jak-ochronic-sie-przed-wlamaniem-na-poczte-elektroniczna-15-porad
Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi