Wpis do  księgi wieczystej

Obecna sytuacja związana z wpisem do księgi wieczystej barwi się w szarych barwach z powodu czasu oczekiwania. Jest to problem, który dotyka wiele osób.

Zmiany w KW wymagają złożenia wniosku w wydziale ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Służy temu formularz KW-WPIS. Poza uzupełnieniem dokumentu należy załączyć w zależności od sytuacji akt notarialny, decyzję administracyjną, orzeczenie sądu lub inny dokument potwierdzający powód złożenia wniosku. Dodatkowo składając formularz, trzeba dokonać odpowiedniej opłaty i dostarczyć go w dwóch egzemplarzach.

Czas oczekiwania

Powszechnym problemem stało się oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Istnieją bowiem sytuacje, w których bowiem czas realizacji wpisu trwa w okolicach roku. Jest to znacznie pogorszenie względem kilku lat wstecz, gdzie dana czynność trwała maksymalnie do 3 tygodni.  Zdarza się, że niektórzy decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej w oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystej, by móc podpisać tą właściwą. Przybywa także osób, które są skłonni do obrotu nieruchomościami, chociaż sprzedający nie jest ujawniony w KW jako właściciel, co skutkuje rezygnacją z rękojmi.

Problem z kredytami

Poślizg w formalnościach wieczystoksięgowych uderza po kieszeni kupującego mieszkanie lub dom. Chodzi o wpis hipoteki, ponieważ do czasu aż się go uzyska, płaci się podwyższoną marżę. W zależności od banku jest ona różna i wynosi od 0,05  do 2,5 proc. Zazwyczaj banki podnoszą  one oprocentowanie o 1 proc. Jeżeli na wpis czeka się rok, to przy kredycie na kwotę np. 500 tys. złotych,  trzeba dodatkowo zapłacić 5 tys.

Według danych pochodzących z Ministerstwa Sprawiedliwości W 2019 r. do sądów prowadzących księgi wieczyste wpłynęło 6 735 355 spraw, natomiast w 2020 r. – 5 074 136. Dla porównania, w 2018 r. wpłynęło tego rodzaju spraw 3 782 419. Ponadto obecna sytuacja związana z pandemią nie przyspiesza pracy sądów rejonowych.

Podsumowanie Obecnie ustawodawcy pracują nad rozwiązaniem danego problemu poprzez odciążenie sądów rejonowych, przesuwając części pracy na notariuszy wyposażając ich w odpowiednia narzędzia prawne. Na efekty niestety trzeba będzie jeszcze poczekać parę dobrych miesięcy.

Masz ciekawą historię i chciałbyś się nią podzielić napisz do nas : platformarm@gmail.com

Źródło:

Artykuł opracowany na podstawie: https://www.prawo.pl/biznes/ile-czeka-sie-na-wpis-do-ksiegi-wieczystej-w-2021,511675.html oraz https://kb.pl/porady/wniosek-o-wpis-w-ksiedze-wieczystej-wyjasniamy-proces-krok-po-kroku/

Prosimy potwierdź swój adres mail, abyśmy mogli na bieżąco wysyłać do Ciebie nasz Darmowy Newsletter

Chcemy umieszczać tutaj wartościowe treści i wywiady. 

Zapisz się aby nic Ci nie umknęło! 

Szanujemy Twoją Prywatność, dlatego będziemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści i materiały.

Jeśli spodobał Ci się nasz tekst, podziel się nim z innymi

Zapisz się na darmowy newsletter

Otrzymuj od nas wartościowe treści na temat narzędzi i nowinek ze świata!

Szanujemy Twoją Prywatność